Janusz Korczak Dom Idealne rośliny na taras – kwiaty i krzewy na balustrady

Idealne rośliny na taras – kwiaty i krzewy na balustrady

Istnieje bardzo szerokie grono osób, które w okresie od maja do października niezwykle ceną sobie wypoczynek na tarasie. Aby jednak spędzanie czasu w tym miejscu było przyjemne i relaksujące niezbędna jest odpowiednia aranżacja tarasu. Poza miejscem do odpoczynku, na tarasie istotne są także kwiaty, które będą ubarwiały taras przez cały sezon. Tu jednak powstaje jedno pytanie – które z nich w takim miejscu sprawdzą się zdecydowanie najlepiej?

Kwiaty idealne na tarasy

Bez wątpienia najpopularniejszymi kwiatami pojawiającymi się na zdecydowanej większości tarasów są bardzo popularne petunie oraz pelargonie. Są to rośliny nie tylko piękne, ale przede wszystkim charakteryzujące się bardzo intensywnymi barwami. Są toi kwiaty łatwe w uprawie, więc z pewnością poradzą sobie z nimi nawet najwięksi amatorzy ogrodnictwa. Ciekawym rozwiązaniem na taras mogą być surfinie (jest to jedna z odmian petunii), charakteryzujące się efektownymi, zwisającymi pędami. Równie często na różnego rodzaju tarasach pojawiają się aksamitki. Wbrew pozorom są one dość popularne, choć wiele osób błędnie sądzi, że okres swojej świetności mają już dawno za sobą. Aksamitki nie tylko charakteryzują się żywą pomarańczową kolorystyką, ale również kwitną bardzo obficie, a przy tym ich pielęgnacja nie jest wymagająca i czasochłonna, co ucieszy szczególnie te osoby nie mające zbyt wiele wolnego czasu na pielęgnację przestrzeni tarasowej.

A co jeśli mamy bardzo ciemny taras do którego z różnych przyczyn nie dociera zbyt wiele promieni słonecznych, czy w takim przypadku musimy rezygnować z roślinności? Absolutnie nie. Należy jednak wybierać kwiaty lubujące się w zacienionych miejscach. Tu doskonałym wyborem jest begonia bulwiasta, przede wszystkim ta w wersji stale kwitnącej. Jest to jednoroczna roślina o bardzo pięknych kwiatach, które pod względem wizualnym przypominają nieco róże. Kwiaty występują najczęściej w kolorze różowym, choć można spotkać także te w kolorze białym, czerwonym czy pomarańczowym. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku także dwubarwne odmiany. Bardzo estetycznym rozwiązaniem będzie również umieszczanie na tarasach begonii penduli, charakteryzującej się długim, zwisającymi pędami – ta odmiana idealnie będzie wyglądała w podwieszanych doniczkach (pod warunkiem oczywiście że taras jest zasadzony). Niezależnie jednak od tego na które kwiaty padnie ostateczny wybór, dla zachowania nienagannej estetyki kwiatów na tarasie warto nieco pogłębić wiedzę odnoszącą się do pielęgnacji tego rodzaju roślin.

Rola balustrady w aranżacji tarasu

Posiadając na tarasie balustradę zyskujemy znacznie większe możliwości ciekawej aranżacji przestrzeni, między innymi jeśli chodzi o rozmieszczenie kwiatów. Balustrada stanowi idealną podporę na pnącza, pozwalając tworzyć przy tym piękne kompozycje. Dodatkowo w przypadku gdy taras zwrócony jest w stronę ulicy bądź sąsiadów, odpowiednio zaaranżowana kompozycja kwiatów pomoże osłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów.

Zastosowanie krzewów liściastych i iglastych w pojemnikach

W przypadku tarasów znajdujących się na poziomie gruntu istnieje możliwość uprawy na nich krzewów liściastych bądź iglastych w dużych donicach. Są to rośliny idealnie nadające się na duże tarasy, dając dużo ciekawych możliwości aranżacyjnych. W tym przypadku bardzo praktyczne będą między innymi zimozielone krzewy, które równie doskonale wyglądać będą przez cały rok, pod warunkiem że zadbamy o to, by nie przemarzły im korzenie.