Wcześniej czy później, każde dziecko pójdzie do przedszkola, a później i szkoły. To w wieku przedszkolnym nasze pociechy zaczynają samodzielnie się bawić i uczyć. W takim przypadku należy zadbać o dobre oświetlenie przestrzeni wokół niego – biurko, łóżko czy nawet podłoga, na której się bawi. Jak dobrać oświetlenie i lampy dla maluchów? Odpowiemy w tym krótkim poradniku.
Lampy do nauki na biurko
Najważniejszym oświetleniem dla dziecka jest odpowiednia lampka biurkowa. Ich formy są przeróżne, tak samo jak i style. Ważne jest jednak to by nie była zbyt duża i nie przeszkadzała dziecku podczas nauki czy zabawy – rysowanie, malowanie, wycinanie i czytanie.
Lampka biurkowa dla dziecka powinna mieć możliwość regulacji klosza i źródła światła. Jeśli będzie to żarówka na sztywnym ramieniu, dziecko będzie miało problem z dobrym oświetleniem zeszytu czy książki. W takim przypadku będzie musiało przesuwać całą lampkę po blacie biurka, a co jest męczące i przeszkadza. Problemem może być również sam kabel, który będzie się plątał po biurku. Może warto zastanowić się nad lampką na baterię? Oczywiście w tym przypadku musi być to lampa LED, która jest energooszczędna i daje intensywne światło. Nie musisz się bać o światło LED – wiele badań potwierdza, że nie jest ono szkodliwe.
Barwa światła – ile kelwinów musi być w pokoju dziecięcym?
Z lampami raczej ciężko jest przesadzić, zwłaszcza wtedy gdy pokój jest mały. Najlepiej będzie, gdy kupisz kilka różnych lamp o różnej barwie światła. Nie ma bowiem konkretnego strumienia światła, które będzie tym idealnym. Barwa zależeć musi od czynności jakie dziecko wykonuje w swoim pokoju. Podziel pokoik dziecięcy na kilka stref:
- Lampy do nauki – barwa zimna, która imituje światło słoneczne i pobudza do działania,
- Lampy do zabawy – tutaj barwa neutralna, nie musi być tak intensywna jak do nauki, ale nie może być zbyt ciepła,
- Lampy do odpoczynku i snu – barwa ciepła, wyciszająca, dająca się relaksować i nie pobudza do działania czy zabaw. To delikatne światło, które tworzy swój klimat. Wiele modeli lamp dziecięcych znajdziesz w partnerskim sklepie z oświetleniem https://ardant.pl
Która barwa światła do konkretnego typy lampy?
Zimną barwę możesz wykorzystać w lampce biurkowej LED, neutralną jako oświetlenie główne – żyrandol dla dziecka czy lampa sufitowa – tutaj znajdziesz kilka ciekawych egzemplarzy: https://ardant.pl/lampy-do-pokoju-dzieciecego/. Barwa ciepła sprawdzi się w oświetleniu dodatkowym i dekoracyjnym jak kinkiety, lampki nocne czy podłogowe.
Jakie kształty i kolory wybrać?
Prawda jest taka, że dzieci szybko wyrastają. Jeśli zdecydujesz się jednak na zakupy lamp dziecięcych, możesz wybierać spośród kształtów i form zwierzątek, bohaterów z bajek, rysunków jak lalki, samoloty, samochody, kropki czy groszki. Dla chłopców znajdziesz niebieskie i inne odcienie, zaś dla dziewczynek różowe z różnego typu materiałowymi abażurami czy falbankami.
Kształtów lamp jest wiele. W sklepie znaleźć można lampę wiszącą w kształcie samolotu – zawieszana na linkach stalowych, a dla dziewczynek baletnicę. Zastanów się jednak czy nie warto pokazać lampy dziecku, które samo zdecyduje czy taką lampę chciałoby mieć, czy też nie. Może ma swoją ulubioną postać z bajki, ulubione zwierzę czy kolor.
Pamiętaj, oświetlenie jest ważne i to barwa czy budowa lampy będzie miało tutaj pierwszorzędne znaczenie. Nie kupuj lamp dla dekoracji, zadbaj o to by było mu się łatwo uczyć, by złe natężenie światła czy kąt padania nie pogorszyły mu wzroku – męczyły go. W dobrym świetle dzieci lepiej dostrzegają rysunki, kształty, linie – złe światło może nawet zniechęcać do nauki i zabawy. Dziecko będzie szybciej kładło się spać, będzie znudzone i może się złościć – jak każdy z nas, gdy nie czujemy się komfortowo.